Connect with us

Lajme

40 të prekur me Covid-19 po trajtohen në Infektive, gjashtë nga ta në përkujdesje intensive

Published

on

Pex Host Big

Në Klinikën Infektive të QKUK, sot më 31 mars 2020 janë të hospitalizuar 40 pacientë me Covid-19.

Kështu ka bërë të ditur Zëdhënësi për informim i Shëndetësisë në Kosovë, Faik Hoti, njofton Klan Kosova.

Ai shton se gjashtë nga pacientët e hospitalizuar kanë nevojë për oksigjenoterapi dhe kujdesje intensive.

KESCO

• 34 të sëmurë janë në gjendje stabile ndërsa
• 6 prej tyre kanë nevojë për oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive.

Sa i përket stafit të Klinikës Infektive, deri sot ka 3 infermiere të infektuara me Covid-19, prej të cilave dy janë të pranuara në klinikë për trajtim mjekësor, ndërsa njëra është e vet-izoluar në shtëpi.

I gjithë stafi i Klinikës Infektive është i trajnuar për përdorim të masave mbrojtëse personale, mirëpo edhe përkundër kësaj, duke pasur parasysh natyrën e infeksionit Covid-19, asnjëherë nuk ka siguri një qind për qind.
(Burimi: Klinika Infektive, raporti Dr.S.N.)