Connect with us

Shëndetësi

482 të shëruar dhe 294 raste me COVID-19!

Published

on

Members of the University Clinical Center of Kosovo in protective gear walk past a sign reading "Ambulance For Coronavirus" at the University Clinical Center of Kosovo in Pristina on March 14, 2020. - Kosovo reported its first coronavirus (COVID-19) case on March 13, 2020, in a 22-year-old Italian woman and a 77-year-old Kosovar man, both recently returned from Italy. (Photo by Armend NIMANI / AFP)
ART MOTION

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.035 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 294 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 17 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 4 raste (87, 86, 71, 61 vjeç), Gjilan 3 raste (66, 66, 61 vjeç), Gjakovë 2 raste (72, 72 vjeç), Rahovec 2 rast (72, 71 vjeç), Istog 1 rast (72 vjeç), Lipjan 1 rast (64 vjeç), Podujevë 1 rast (68 vjeç), Prizren 1 rast (64 vjeç), Suharekë 1 rast (82 vjeç), Vushtrri 1 rast (70 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 47.203 raste nga 165.583 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.220 raste të vdekjes.

KESCO

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 482 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 34.637 raste, kurse numri i rasteve aktive është 11.346.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 154 raste, Pejë 2 raste, Drenas 8 raste, Gjakovë 2 raste, Lipjan 5 raste, Mitrovicë 13 raste, Ferizaj 17 raste, Fushë-Kosovë 13 raste, Istog 7 raste, Klinë 2 raste, Rahovec 2 raste, Vushtrri 9 raste, Gjilan 22 raste, Prizren 7 raste, Suharekë 5 raste, Viti 8 raste, Kamenice 5 raste, Kaçanik 2 raste, Skenderaj 4 raste, Shtime 5 raste dhe me nga 1 rast komunat Malishevë dhe Obiliq.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!