Connect with us

Sport

Dillian Whyte: Ma sillni Furyn, do ta bëj copa-copa

Published

on

Princ Caffe Banners

Dillian Whyte beson se kampioni Tyson Fury do të përpiqet ta shmangë meçin për titull mandatar në WBC, por është zotuar se do ta bëjë copa-copa britanikun nëse ai pajtohet për të bërë betejë.

Britanikut i është mohuar një luftë e shumëpritur me Deontay Wilderin, pasi Fury e shkatërroi plotësisht amerikanin për titull në kategorinë e rëndë në WBC të dielën në Las Vegas, duke fituar me ndërprerje në rundin e shtatë, transmeton Gazeta Express.

Fury është në pritje të shohë nëse Wilder do ta ushtrojë të drejtën për rimeç të menjëhershëm, siç janë pajtuar palët në marrëveshjen për meçin e fundit, derisa flitet po ashtu se 31-vjeçari mund të luftojë kundër Anthony Joshuas për titullin e të padiskutueshmit të botës.

KESCO

Por Whyte thotë se ai e meriton shansin për të luftuar për titull në WBC tani.

“Dëgjoni, unë duhet të jem kundërshtari i tij i radhës, pavarësisht se çfarë mendon ai, apo çfarë mendon Anthony Joshua”, ka thënë Whyte, të cilit tashmë i është garantuar mundësia për të luftuar për titull në WBC në shkurt të 2021-s.

“E meritoj, sepse kam punuar zellshëm për ta pasur rastin për të luftuar për titull dhe unë po vazhdoj të luftoj dhe ta rrezikoj pozitën time. Jam pretendenti numër një për vite me radhë. Kam bërë gjithçka që më është kërkuar, prandaj është radha ime”, shtoi ai.

“Nuk habitem nëse ata i kanë nisur bisedimet për një meç me Joshuan. Fury nuk do të përballet me mua, përveç nëse gjendet në një pozitë ku i duhet të përballet me mua”, vazhdoi Whyte.

Whyte është i bindur se mund ta mposhtë Furyn.

“Të gjithë do të thonë: ‘Ai sapo e rrahu Wilderin’. Por kjo nuk do të thotë asgjë. Ky është boks dhe Tyson e di se unë mund ta rrah atë. Fury e lëviz kokën mirë, por ai ka trup shumë të madh. E godet në trup dhe kështu e dërrmon. Nëse e godet mjaft fuqishëm dhe mjaft vazhdueshëm në trup, atëherë e thyen në dysh”, përfundoi ai./KlinaPress./