Connect with us

ShowBiz

Dua Lipa flet për albumin e ri, i cili publikohet së shpejti

Published

on

Schengen Visa

Në prag të publikimit të albumit të saj të dytë, Vogue bisedon me njërën nga artistet femra më të transmetuara në botë.

Suksesi i shpejtë i Dua Lipës në të gjithë botën ka qenë i papritur. Padyshim që askush, mbase as vetë Dua, nuk mund ta parashikonte një trajektor të tillë të jashtëzakonshëm, pasi ajo hyri në ‘heshtje’ në tregun muzikor, por në mënyrë konfidenciale në vitin 2015 solli këngën e parë, “New Love”.

Dua u bë artistja femër më e transmetuar në Spotify gjatë vitit 2017-2018, “New Rules” ka grumbulluar mbi një miliardë prurje vetëm, ndërsa videoja “IDGAF” ka grumbulluar gjysmë miliard shikime në YouTube.

KESCO

Dua Lipa (Foto: Vogue)

Në vitin 2018, Dua fitoi dy “Brit Awards”, e ndjekur nga një tjetër këtë vit ajo gjithashtu mori në shtëpi dy “Grammys” në vitin 2019. Jo keq për një vajzë nga veriu i Londrës (përmes prindërve kosovarë, të cilët kërkuan strehim në Mbretërinë e Bashkuar në 1992).

Dua, e cila telefonon nga Los Anxhelos në mëngjesin e xhirimit të saj Vogue, është konsideruar dhe vetë-depresionuese për suksesin e saj, duke përmendur që shkroi shumë këngë si adoleshente.

“Ishte shumë më e lehtë për mua të shkruaj gjëra që më bënë të pakënaqur, sepse ato ishin gjëra që më kishin mbetur në mendje më të gjata.” Pasi sapo është mbushur 24 vjeçe në gusht, ajo premton që albumi i saj i dytë do të ishte pak më “konceptual” dhe ” i pjekur”.

Dua Lipa (Foto: Vogue)

Pasi u transferua nga Londra përsëri në shtëpinë e prindërve të saj në Kosovë në moshën 12 vjeçe, ajo e bindi babanë ish-këngëtarin dhe nënën që punonte në industrinë e turizmit ta linte të kthehej vetëm në kryeqytetin e Mbretërisë së Bashkuar kur ishte 15 vjeçe. Ajo qëndroi me një mik të familjes dhe studionte në Shkollën e Teatrit të Sylvia Young, duke siguruar jetesën duke modeluar dhe postuar video në YouTube.

Ndërkohë që së shpejti vjen me këngë të re, artistja shqiptare flet për emocionet para publikimit të këtij albumi.

“Tani jam në LA duke përfunduar këngët dhe jam vërtet e entuziasmuar. Kam një presion më tepër. Ndjehem sikur e njoh veten shumë më mirë. Unë e di se për çfarë dua të shkruaj, di të shpreh ndjenjat e mia. Unë e di se si të flas për gjërat dhe ta lejoj veten të jem e ndjeshme”, është përgjigja e Duas, kur pyetet për albumin e ri. /KlinaPress/

Dua Lipa (Foto: Vogue)