Connect with us

Lajme

E mahntishme/Mjekja kosovare e papunë, vullnetarisht në ndihmë të kolegëve të saj

Published

on

SIGMA Banners

Tashmë të gjithë qytetarët janë solidarizuar për shkak të virusit korona, që ka prekur edhe vendin tonë.

Derisa sot janë shënuar edhe katër raste të tjera, duke çuar kështu numrin e të infektuarve në nëntë dhe Qeveria e Kosovës me rekomandim të Ministrisë së Shëndetësisë e ka shpallur gjendjen si të jashtëzakonshme.

Por, në vijën e parë qëndrojnë mantelbardhët, ata të cilët bëjnë në apel që qytetarët të qëndrojnë në shtëpi, ndërsa vet janë duke kryer misionin e tyre të shenjtë, shpëtimin e jetëve, shkruan Indeksonline.

KESCO

Janë krijuar edhe grupe të ndryshme në të cilat kërkohet puna vullnetare e stafit mjekësor, ndërsa tashmë po lajmërohen edhe të rinjtë të cilët janë diplomuar në këtë lëmi.

Është Jehona Krasniqi, mjeke e përgjithshme, ajo e cila ka thënë se duke parë situatën, do t’iu del në ndihmë kolegëve të tyre.

Ky është postimi i saj

Une jam Jehona, mjeke e pergjithshme.
T’u e pa situaten, ofrohem si vullnetare mjeke me ndihmu ne menaxhimin e situates edhe me ju dal ne ndihme kolegeve tane kudo qe eshte nevoja.

Besoj se duhemi te gjithe te mobilizohemi, jemi shume mjeke papune edhe ndoshta mospervoja mundet me i frikesu organet kompetente me na angazhu, po besoj se me ni lider ne grup edhe me nje rregullore te dergume apo te postume ne forme elektronike se qysh me u sjell me rastet me COVID19, mundemi me ndihmu ne menaxhimin e situates.
Respekte e po shpresoje qe te gjithe jeni mire./KlinaPress./
Jehona