Connect with us

Sport

Gjithçka që duhet të dini për sezonin e ri të Serie A

Published

on

Korporata Energjetike e Kosovës Banners

Juventusi e ka dominuar Serien A gjatë dekadës së fundit, por këtë sezon duket se mund të ketë më shumë konkurrencë.

Ky edicion ka disa histori të bukura, me lojtarët më të mirë në Evropë që vijnë sërish në Itali, emrat të vjetër që rishfaqen në skenë dhe konkurrenca, që mund ta kthejë kampionatin sërish në majë të Evropës.

Le të shohim se çfarë ka këtë edicion.

KESCO

Kush janë pretendentët për titull?

Juventus është favoriti kryesor edhe këtë sezon dhe e kërkon Scudetton e nëntë me radhë, ndërsa skuadrës i ka shtuar emra si Aaron Ramsey dhe Adrien Rabiot.

Por mbase këtë sezon më shumë se çdo sezon tjetër, një grup rivalësh po vijnë ta sfidojnë për kurorën e më të mirëve.

Interi, Napoli dhe Milani janë të gjithë të gatshëm t’i luftojnë Bianconerët.

Festa pas golit të Dybalas (Foto: FC Juventus/Twitter)

Çfarë mund të themi për klubet e promovuara në kampionat?

Brescia , Lecce dhe Hellas Verona janë të tri klubet që janë inkuadruar nga Serie B.

Brescia është më favorite për ta siguruar mbijetesën në maj, pasi ka bërë disa lëvizje.

Mario Balotelli është rikthyer në Serie A duke luajtur për klubin e tij të lindjes, dhe golat e tij mund të jenë të mjaftueshme për t’i mbajtur të sigurt Biancazzurrët.

Kush bie?

Lecce dhe Hellas Verona duken sikur nuk do të kenë cilësi të mjaftueshme për të qëndruar në divizionin A. Po ashtu edhe Parma, duket nga shumë njohës si ekip që mund ta rrezikojë rënien.

A ka ekipe të tjera interesante?

Fiorentina kanë një pronar të ri dhe optimizmit. Roma tani pas Monchit dhe nën drejtimin e Paulo Fonseca ka entuziazëm, ndërsa Atalanta janë në Ligën e Kampionëve për herë të parë në historinë e tyre.

Cilat klube kanë bërë biznesin të mirë këtë verë?

Në botën e transferimeve të futbollit, biznesi i miër llogaritet kur klubi arrin me një shumë të parave ta bëjë një ekip konkuures.

Interi duket se e kanë dërguar skuadrën në një nivel të ri. Nënshkrimi i Antonio Contes padyshim që ishte më i madhi.

Fanellat më të mira?

Sampdoria vendas

U.C. Sampdoria

@sampdoria

👕 L’U.C. e presentano la maglia home per la stagione 2019/20.

View image on TwitterView image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter
99 people are talking about this
Inter mysafir

Inter

@Inter

👕 | MAGLIA

Ecco il nuovo Away Kit!

View image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter
2,048 people are talking about this
Fanellat më të këqija

Juventus vendas

JuventusFC

@juventusfcen

A choice. An oath. Stand together. BE THE STRIPES. ⚫️⚪️

Introducing our new 19/20 home kit by @adidasfootball – get yours now: http://juve.it/QiSc30oHEjU 

Embedded video

1,519 people are talking about this
Sampdoria mysafir

Joma Sport IT

@JomaItalia

Joma e @sampdoria presentano la seconda maglia ufficiale 2019-2020
⚪🔵⚪🔴⚫⚪🔵⚪

Embedded video

16 people are talking about this
Në rregull, por në fund, kush e fiton titullin në maj?

Me siguri do të jetë më i luftuar se sa që ka qenë, por Juvenusi duket ende mbi të gjithë.

Me Maurizio Sarrin në krye, pritet një tjetër sistem dhe lojë./KlinaPress/