Connect with us

Lajmet/Botë

Italia në luftë për të shpëtuar jetë: 756 të vdekur në 24 orë

Published

on

Mëso shqip – MDIS

Italia vazhdon betejën e saj me pandeminë e koronavirusit. Dita e sotme ka regjistruar 756 viktima brenda 24 orëve.

Që nga nisja e pandemisë e deri më sot numri i përgjithshëm i viktimave është 10779.

Pacientët e infektuar me koronavirus janë 97 689, duke regjistruar 4217 raste më shumë gjatë 24 orëve të fundit.

KESCO

Numri i pacientë pacientë të shëruar është 13 030 e janë 646 më shumë pacientë të shëruar se një ditë më parë.

3906 pacientë po kurohen në terapi intensive.

Në Lombardi numri i personave të infektuar është 41 007 e 6360 janë viktimat.

Janë shtuar 1592 pacientë të infektuar më shumë se një ditë më parë e numri i viktimave në 24 orët e fundit është 416.

Në rajonin e Lazios, në Romë numri i të infektuarve është 2706 dhe i viktimave 136.

Në rajonin e Molises është regjistruar numri më i ulët i pacientëve të infektuar me 127 të infektuar e 9 viktima.

Në Itali deri më sot janë kryer 45 030 tampone./KlinaPress./