Connect with us

Lajmet/Botë

Koronavirusi, gjysma e grave shtatzëna me Covid 19 i lindin para kohe foshnjat e tyre

Published

on

Princ Caffe Banners

Gjysma e grave shtatzëna me koronavirus i lindin para kohe foshnjat e tyre.

Gjysma e të gjitha grave shtatzëna të infektuara me koronavirus i dorëzojnë foshnjat e tyre herët dhe madje mund të kalojnë sëmundjen tek të porsalindurit e tyre, zbulojnë dy studime të vogla.

Në një studim, nga Kina ekzaminuan 33 të posalindur, nënat e të cilave kishin Covid-19, sëmundja e shkaktuar nga virusi, ndërsa ishin shtatzënë, raporton “Daily Mail”, transmeton lajmi.

KESCO

Në studimin e dytë, duke parë 32 gra shtatzëna nga Kina dhe Hong Kong, studiuesit zbuluan se 47 përqind i lindnin foshnjat e tyre para kohe.

Për studimin, të botuar në JAMA Pediatrics, ekipi ekzaminoi të dhënat mjekësore të 33 të porsalindurve të lindur nga gratë me Covid-19.

Të gjitha gratë u rekrutuan nga Spitali i Fëmijëve Wuhan, ku besohet se virusi ka origjinën.

Të tre foshnjat kishin pneumoni, një ndërlikim kryesor i COVID-19. Sidoqoftë, vetëm dy kishin ethe, dhe tjetra kishte gulçim dhe sindromë të shqetësimit të frymëmarrjes./KlinaPress./