Connect with us

Lajme

Kurti kërkon falje që nuk mundi ta heq taksën 100 përqind

Published

on

Korporata Energjetike e Kosovës Banners

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, përmes një reagimi në rrjetin social në Facebook, ka kërkuar falje për mos-heqjen e taksës 100 përqind për lëndën e parë për mallrat serbe dhe boshnjake.

Kurti kërkoi falje pasi që nuk mundi ta bind partnerin e koalicionit LDK-në, për heqjen e taksës me 15 mars për lëndën e parë të mallrave serbe e boshnjake e pastaj të zëvendësohet me masën e reciprocitetit.

“Sot, me datë 15 mars 2020, është dashur që të hiqet tarifa 100% në lëndën e parë që importohet nga Serbia. Kjo nuk do të ndodhë sepse qëndrimi im i shprehur më 26 shkurt 2020 ndërkohë nuk u bë vendim. Më vjen keq për këtë. Ende nuk kam arritur ta bind partnerin tonë të koalicionit qeverisës, LDK-në”, ka shkruar Kurti./ Gazeta Sinjali/

KESCO