Connect with us

Shëndetësi

Ky hormon është shkaktar përse nuk mund të humbni peshë

Published

on

PEX HOST 728×90

Nevojitet vetëm një herë të shkoni te mjeku dhe problemi do të zgjidhet!

Shumë njerëz me mbipeshë kanë zhvilluar rezistencë ndaj leptinës, transmeton Telegrafi.

KESCO

Nëse asnjë dietë nuk ndihmon të humbni peshë dhe kilogramët vetëm ju shtohen, atëherë fajtori kryesor për këtë është hormoni – leptinë.

Leptina është hormon i cili tajit qeliza dhe funksioni i saj i përgjithshëm është të balancojë peshën trupore dhe sasinë e energjisë.

Ekzistojnë dy mënyra me të cilat leptina bën funksionin e vet. E para është duke sinjalizuar trurin kur të hamë, ndërsa e dyta është që të stimulojë indet yndyrore.

Mirëpo shumica e njerëzve me mbipeshë kanë zhvilluar rezistencë ndaj leptinës në trupat e tyre, ndërsa deri te kjo vjen nëse hani rregullisht ushqim të përpunuar, siç është:

⦁ Sheqeri ushqimor
⦁ Yndyrat e larta ushqimore
⦁ Shurup misri me përmbajtje të lartë fruktoze
⦁ Karbohidratet

Atë që do të duhej ta bënit është: Të shkoni te mjeku që t’jua kontrollojë atë hormon, t’ju konstatojë atë problem dhe t’ju japë ilaçe për kthim të balancës hormonale. /KlinaPress/

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *