Connect with us

Lajme

Më në fund përshkruhet qartë se si ndihet Corona dhe çfarë mund të bëni

Published

on

ART MOTION

Një mjek italian që punoi në Spitalin Shenzhen në Kinë është emëruar nga qeveria kineze në ekipin e Virus Pneumonia Virus (Corona Virus).
Ai shkroi një artikull shumë interesant, përmbledhja e të cilit jepet më poshtë:
– Nëse një person me të ftohtë ka një rrjedhje të hundës me pështymë, nuk infektohet me virusin e kurorës sepse pneumonia e tyre shkakton një kollë të thatë pa rrjedhje hundore. Kjo është mënyra më e lehtë për t’i identifikuar ato.
Nga ana tjetër, është mirë të dini se virusi Wuhan ose Crown nuk është rezistent ndaj nxehtësisë dhe vdes në një temperaturë prej 26 deri në 27 gradë. Kështu që pini shumë ujë të nxehtë si çaji dhe infuzione. Nuk është kurë, por është mirë për trupin. Uji i nxehtë i pijshëm në mënyrë efektive vret të gjitha viruset. Mundohuni të mos pini akull.
Ekspozoni veten në diell kur është dimër.
Virusi është mjaft i madh (qeliza është rreth 400-500 nm në diametër), kështu që çdo maskë normale (jo vetëm maskë 3M N95) mund ta filtrojë atë. Sidoqoftë, nëse një person i infektuar teshtin para jush, virusi do të përhapet rreth 3 metra para se të bjerë në tokë, d.m.th. do të rri pezull në ajër,shkruan blicmedia
Nëse virusi bie në një sipërfaqe metalike, ai jeton të paktën 12 orë. Prandaj, mbani në mend se nëse bien në kontakt me një sipërfaqe metalike, duhet t’i lani duart plotësisht me sapun.
Virusi mund të mbetet aktiv në inde për 6-12 orë. Pastruesja normale vret virusin. Veshjet dimërore që nuk kanë nevojë të lahen çdo ditë duhet të vendosen në diell për të vrarë virusin.
Informacion në lidhje me simptomat e pneumonisë të shkaktuara nga virusi i koronës
Së pari ju infektoni fytin tuaj, atëherë fyti juaj ndjehet si një dhimbje e fytit të thatë që zgjat 3 – 4 ditë.
Pastaj virusi shkrihet në lëngun e hundës, pikon në trake dhe futet në mushkëri, duke shkaktuar pneumoni Wuhan. Ky proces do të zgjasë 5 deri në 6 ditë,shkruan blicmedia
Do të pasojë një gjendje me pneumoni, temperaturë të lartë dhe vështirësi në frymëmarrje. Kongjestioni i hundës nuk është si kongjestion normal i hundës. Do të ndiheni sikur po mbyteni në ujë. Shtë e rëndësishme të kërkoni ndihmë mjekësore menjëherë nëse e ndjeni këtë.
Për parandalimin:
Mënyra më e zakonshme për t’u infektuar është prekja e gjërave në publik siç janë parmakët, dorezat e dyerve, dorezat në autobus, etj., Kështu që lani duart shpesh. Virusi mund të jetojë vetëm në duart tuaja për 5-10 minuta, por shumë gjëra mund të ndodhin në këto 5-10 minuta, si psh duke fërkuar sytë.
Rekomandohet të zhyteni nga fyti me Betadin për të eleminuar ose minimizuar mikrobet ndërsa ato janë akoma në fyt (para se të pikoni në mushkëri).
Ju lutemi përhapni këtë informacion.
Kështu informohen njerëzit në Kanada.
Koronavirusi i ri i NCP mund të mos shfaqë shenja infeksioni për shumë ditë, atëherë si e dini nëse jeni i infektuar?
Informacioni i fundit thotë se periudha e inkubacionit mund të jetë deri në 20 ditë para se simptomat e COVID 19 të bëhen të dukshme.
Kur një person ka ethe dhe / ose kollë dhe shkon në spital, mushkëritë zakonisht janë 50% fibroze dhe është mjaft vonë!
Ekspertët e Tajvanit ofrojnë një vetë-kontroll të thjeshtë që mund të bëjmë çdo mëngjes;
Merrni frymë thellë dhe mbajeni frymën tuaj për më shumë se 10 sekonda.
Nëse e përfundoni me sukses provimin pa një kollë, pa siklet, pa plutje ose shtrëngim, etj., Do të tregojë se nuk ka fibrozë në mushkëri, gjë që në thelb do të thotë asnjë infeksion.
Ju lutemi kryeni një vetë-provë çdo mëngjes në kohë kritike në një mjedis me ajër të pastër!
KADSHILLA E shkëlqyeshme nga mjekët japonezë që trajtojnë rastet e COVID-19.
Të gjithë duhet të sigurohen që goja dhe fyti juaj të jetë me lagështi dhe kurrë të mos thahen.
Merrni disa gllënjka me ujë të paktën çdo 15 minuta.
PSE?
Edhe nëse virusi futet në gojën tuaj … pirja e ujit ose lëngjeve të tjera e përhap atë përmes ezofagut tuaj në stomakun tuaj.
Pasi atje, acidi në stomak vret virusin.
Nëse nuk pini mjaftueshëm ujë rregullisht … virusi mund të futet në trake dhe mushkëri.
Shtë e rrezikshme.
Ju lutemi dërgoni këto informacione në familjen tuaj, miqtë dhe të gjithë ata që njihni./blicmedia.net/