Connect with us

Lajme

Ministrja e Drejtësisë: Kam kërkuar që t’u ndahen shtesa edhe zyrtarëve të Shërbimit Korrektues

Published

on

PEX HOST 728×90

Haxhiu ka thënë se ka kërkuar që t’u ndahen shtesa edhe zyrtarëve të Shërbimit Korrektues.

Ministrja në detyrë e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka dhënë një sqarim për zyrtarët korrektues që kanë qenë direkt të lidhur me zbatimin e masave kundër pandemisë COVID – 19.

Haxhiu përmes një postimi në Facebook, ka thënë se ka kërkuar nga drejtori i ShKK’së raport për zyrtarët e shërbimit korrektues që kanë qenë të përfshirë në masat kundër koronavirusit.

KESCO

Ajo ka bërë të ditur se ka kërkuar nga ministri në detyrë i Financave, Besnik Bislimi që t’u ndahen shtesa edhe zyrtarëve korrektues.

Shkrimi i plotë:

Sqarim për zyrtarët korrektues që kanë qenë direkt të lidhur me zbatimin e masave kundër COVID – 19

Të premten, Ministri i Financave, z.Besnik Bislimi, ka bërë të ditur shtesat që do t’i ndahen punonjësve shëndetësor, policëve dhe zjarrëfikësve.

Pas kërkesave të shumta nga zyrtarët e ShKK, po atë ditë i kam shkruar zyrtarisht Ministrit të Financave dhe kam kërkuar gjetjen e mundësive që edhe shërbimi korrektues të jetë i përfshirë në pakon e planifikuar.

Kam kërkuar poashtu nga drejtori i ShKK, raport për zyrtarët që kanë qenë direkt të ndërlidhur me zbatimin e masave kundër COVID në burgje.

Pas dorëzimit të këtij raporti, të njëjin do ta përcjellë edhe në Ministri të Financave dhe së bashku do të shohim mundësitë e përfshirjes së tyre.

Personeli i shërbimit korrektues, deri tani ka qenë në krye të detyrës dhe ka qenë i përkushtuar për mbrojtjen e jetës dhe shëndetit të burgosurve prandaj do ta kenë mbështetjen time, jo vetëm tani por në vazhdimësi sepse në agjendën time legjislative ka qenë prioritet edhe procedimi në Kuvend i ligjit të veçantë për Shërbimin Korrektues të Kosovës.

Fatkeqësisht atyre që nuk iu përshtatet përparimi, rrëzuan Qeverinë, duke tentuar të ndalnin edhe këtë ligj por edhe ligjin për administratën e sistemit të drejtësisë, atë të konfiskimit, vetingun dhe shumë reforma të tjera.

Por siç e dini, kjo është vetëm një vonesë të cilën do ta kapërcejmë së bashku./KlinaPress./