Connect with us

Lajme

MPJ i kërkon Prokurorisë të lëshoj urdhër arrest ndërkombëtar ndaj bashkëpunëtorit të Ivica Daçiq

Published

on

Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit

Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës ka kërkuar nga Prokuroria e Kosovës që të lëshojë urdhër arrest ndërkombëtar ndaj Vladimir Cizelj, këshilltari i ministrit të Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq.

Kjo është bërë e ditur nga këshilltari i ministrit Pacolli, Jetlir Zyberaj. Ai përmes një postimi në Facebook, ka shkruar se Cizelj përmes aktivitetit kriminal ka treguar fytyrën e vërtetë të diplomacisë serbe.

Postimi i plotë:

KESCO

Ditët e fundit është folur shumë për Vladimir Cizelj. Ky kriminel i lidhur me rrjetet ndërkombëtare të krimit të organizuar dhe i përfshirë thellë në afera korruptive në të gjithë botën në emër të Ivica Daçiç, është përpjekur të shkaktojë dëme ndaj Kosovës. Ne kemi qenë duke kundërshtuar atë dhe shefin e tij me vite dhe bota ka kuptuar veprimet e pista të Daçiqit dhe të Cizeljit.

Prokuroria e Kosovës duhet të lëshoj një urdhër arrest ndërkombëtar kundër këtij personi, pasi ai ka shkaktuar përmes aktiviteteve kriminale dhe bandave kriminale një sulm ndaj sovranitetit të Kosovës.

Aktiviteti kriminal është fytyra e vërtetë e diplomacisë serbe, siç ishte kryerja e krimevë të luftës në Kosovë fytyra e vërtetë e Beogradit. /KlinaPress/