Connect with us

Lajme

Prisnin drunj ilegalisht, policia arreston tetë persona në Ferizaj

Published

on

Pex Host Big

Tetë persona janë kapur në flagrancë, gjatë një operacioni të Policisë së Kosovës, derisa po prisnin drunj ilegalisht në malet e fshatit Jerzerc të Ferizajt.

Në njoftimin e bërë nga Policia  e Kosovës thuhet se, gjatë realizimit të planit operativ “Mbrojtja e pyjeve 2019” janë konfiskuar edhe katër traktorë dhe katër motosharra.

Të dyshuarit janë duke u intervistuar dhe pas konsultimit me Prokurorin e Shtetit do të merren masat e duhura ligjore, transmeton KlinaPress.

KESCO

“Bazuar në planin operativ ,,Mbrojtja e pyjeve 2019” , njësitet policore  të Stacionit Policor të Ferizajt të mbështetura nga Njësia për reagim të shpejtë, sot me 28.08.2019, nga orët e hershme të mëngjesit, kanë vazhduar me angazhimin tyre të filluar kohë më parë lidhur me parandalimin e vjedhjeve të  pyjeve dhe transportimit ilegal të drunjëve .

Falë informatave të siguruara nga tereni, Policia e Kosovës,në malet e fshatit Jerzerc,deri tani ka arrestuar disa persona të kapur në flagrancë  duke prerë drunj në mënyrë ilegale”, thuhet në njoftimin e bërë nga Policia e Kosovës.

Policia bën të ditur se, lidhur me rastin janë informuar Inspektorët e Ministrisë së Bujqësisë-Agjencioni Pyjor i Kosovës,  të cilët do të vazhdojnë   procedurat ligjore lidhur me këtë rast.

Policia e Kosovës fton qytetarët që mos të furnizohen me dru nga personat, të cilët nuk posedojnë dokumentacionin përkatës lidhur me këtë veprimtari./KlinaPress/