Connect with us

Sporti/Ndërkombëtarë

Renditja e re në FIBA, ja në cilën pozitë gjendët kombëtarja e Kosovës

Published

on

COVID-19

Kombëtarja e Kosovës nuk ka ndërruar pozitë në renditjen e re të publikuar e FIBA-së.

Edhe pse Kosova shënoi dy fitore në parakualifikime për Botërorin e vitit 2023, shtëpia më e madhe e basketbollit, FIBA nuk e ka ngritur fare më lart Kosovën.

Kosova vazhdon të jetë në pozitën e 69-të në botë dhe të 37-tën në Evropë.

KESCO

Kurse në vendin e parë vazhdon të jetë ShBA-ja, që pasohet nga Spanja dhe Australia.

Kundërshtarët që Kosova i mposhti në parakualifikimeve Islanda  dhe Luksemburgu, gjenden në pozitën e 46-të dhe të 77-të./Gazeta Sinjali/