Connect with us

Sport

Ronaldo shpallet lojtari i vitit në Portugali

Published

on

Mëso shqip – MDIS

Cristiano Ronaldo ka qenë i mahnitshëm në sezonin e parë të tij në Serie A me Juventusin.

Ylli portugez u largua nga Real Maridi në verën e kaluar pas dhjetë sezonesh të kaluar në La Liga, e që i befasoi të gjithë me vendimin e bërë.

Pesë herë fituesi i Topit të Artë vendosi të kalonte te Zonja e Vjetër, duke arritur të shënonte mbi 20 gola dhe e fitoi çmimin e lojtarit të vitit në Itali qysh në edicionin e parë.

KESCO

Ronaldo shënoi edhe një sukses tjetër të madh, pasi e fitoi titullin e Serie A-së me Binaconerët, ndërsa është bërë lojtari i parë në histori që fiton tituj të ligës me klube të ndryshme.

Pas gjithë këtyre çmimeve të fituara, Federata e Futbollit të Portugalisë ka vendosur sot (3 shtator) që t’i ndajë Ronaldos çmimin e lojtarit të vitit. /KlinaPress/

Portugal

@selecaoportugal

.@Cristiano Ronaldo está entre os 3 finalistas para os @FIFAcom . Há dúvidas? 🐐

✅ Série A 🏆
✅ Serie A MVP
✅ Supertaça 🏆
✅ ➕ 30 golos / goals
✅ Nations League 🏆

View image on Twitter