Connect with us

Lajme

Rusia do t’ia dorëzojë Turqisë sistemin raketor S-400 deri në prill të vitit 2020

Published

on

Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit

Dorëzimi i sistemit raketor S-400 në Turqi mund të përfundojë deri në prill 2020, deklaroi sot presidenti turk Recep Tayyip Erdogan.

Ai ka bërë të ditur se specialistët turq do të dërgohen në Rusi për trajnime mbi sistemin e raketave, duke shtuar se ky numër deri më tash është 100, por do të rritet në të ardhmen.

“Shpresoj që pjesa më e madhe e komponentëve të S-400 do të shpërndahen deri në fund të vitit, dhe i gjithë procesi do të përfundojë deri në prill të vitit të ardhshëm. Pas kësaj, ne do të vazhdojmë udhëtimin tonë me besim më të madh”, tha Erdogan.

KESCO

Tani për tani, është e paqartë pse Turqia ka nevojë për sisteme mbrojtëse ruse antiajrore.

Turqia raportoi më herët se ka nevojë për sisteme PVO për të mbrojtur veten nga Shtetet e Bashkuara. Në fakt, S-400 i ri rus do të vendoset jo shumë larg nga Ankaraja dhe do të mbrojë qiellin mbi kryeqytetin turk.

Sipas një versioni tjetër, arsyeja për blerjen e sistemeve ruse qëndron në interesat e kundërta të Ankarasë dhe Uashingtonit në Lindjen e Mesme, transmeton KP.

Ekziston një konflikt interesi në Rusi, por ndikimi i Moskës në rajon është aktualisht shumë më i lartë se ai amerikan. Kjo është arsyeja pse Erdogan e konsideron Rusinë një partner negociator.

SHBA, NATO dhe BE kanë kërcënuar me sanksione shtetin turk për shkak të blerjes së sistemit rus.

Duke pasur parasysh se ekonomia turke është gjithsesi në krizë, dënimet mund të jenë një goditje serioze në vend.

Përveç kësaj, Turqia tani nuk do të jetë në gjendje të fitojë aeroplanët amerikanë F-35, megjithëse ka investuar rreth 1 miliard dollarë në zhvillimin e tyre.

SHBA ka frikë se me ndihmën e S-400, Rusia mund të marrë informacion mbi teknologjinë amerikane F-35./KlinaPress/