Connect with us

Lajme

Sëmundja misterioze e lë me kokë të përkulur pakistanezen

Published

on

COVID-19

Një vajzë 11-vjeçare është duke pritur me dëshpërim operimin që do t’i ndryshojë jetën, pasi një gjendje misterioze e ka lënë me kokë të përkulur në një kënd 90 shkallë.

Afsheen Kumbar mendohet të vuajë nga një çrregullim muskulor që e ka shkaktuar atë të zhvillojë një qafë të shtrembëruar rëndë, e njohur në mjekësi si torticollis.

Problemi u shfaq kur ajo ishte vetëm tetëmuajshe dhe lëndoi qafën e saj duke luajtur.

KESCO

Në pamundësi për të mbajtur kokën e saj të drejtë, Afsheen jeton në dhimbje të vazhdueshme, dhe me probleme për të ngrënë dhe madje edhe për të ecur.

Gjendja e Afsheen gjithashtu e ndalon atë të shkojë në shkollë, duke kaluar ditët e saj në shtëpi në Mithi në Sindh, Pakistan, me nënën e saj Jameelan, 52-vjeç dhe vëllain më të madh Mohammad Yaqoob Kumbar, 27-vjeç.

Familja nuk ka asnjë ide se çfarë do të jetë e ardhmja e saj, pasi nuk është në gjendje të paguajë operimin, pasi babai i Afsheen vdiq nga kanceri vitin e kaluar, duke i detyruar ata të jetonin në pagën e Jameelan prej 74 dollarësh në vit ndërsa ajo punon si ‘ndihmëse shtëpiake’.

Torticollis mund të shkaktohet nga lëndimet në muskujt e shpinës ose qafës. Kjo e bën muskujt e muskujve të qafës, të cilat mund të çojnë në pengesa për lëvizjen e kokës.

Prindërit e Afsheenit fillimisht nuk mendonin asgjë për qafën e saj të përkulur, derisa gradualisht u përkeqësua.

Për shkak të fondeve të tyre të kufizuara, ata më në fund e çuan atë te një shërues lokal, por nuk bëri asgjë për të ndihmuar.

Historia e Afsheen fitoi vëmendjen në mbarë botën dy vjet më parë, gjë që çoi në ofrimin e një ‘udhëheqësi të shquar global femër’ për të sponsorizuar operacionin e saj.

Ajo u dërgua në Spitalin Universitar Agha Khan në Karaçi, Sindh, në shkurt të vitit të kaluar për një ekzaminim mjekësor përpara një operacioni të mundshëm. /kp/KLINAPress/