Connect with us

Shëndetësi

Shkencëtarët zbulojnë ilaçi që vret koronavirusin në laborator brenda 48 orëve

Published

on

ART MOTION

Zbulohet ilaçi që vret koronavirusin në laborator brenda 48 orëve.

Një ilaç anti-parazitik i disponueshëm në të gjithë botën është zbuluar se vret Covid-19 në laborator brenda 48 orëve.

Një studim i udhëhequr nga Universiteti Monash ka treguar një dozë të vetme të ilaçit ivermectin mund të ndalojë rritjen e virusit SARS-CoV-2 në kulturën e qelizave.Ndërsa nuk dihet se si funksionon ivermectin në virus, ilaçi ka të ngjarë të ndalojë virusin, transmeton lajmi.

KESCO

Hapi tjetër është që shkencëtarët të përcaktojnë dozën e saktë që njerëzit duhet ta marrin, për t’u siguruar që niveli i përdorur është i sigurt për njerëzit.

Para se ivermectin të mund të përdoret për të luftuar koronavirusin, nevojiten fonde për ta arritur atë në testet para-klinike dhe provat klinike.Ivermectin është një ilaç anti-parazitar i aprovuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave, që gjithashtu tregohet të jetë efektiv kundër viruseve përfshirë HIV, dengo dhe gripit.

Studimi është punë e përbashkët e Institutit Monom Biomedicina Discovery dhe Instituti i Peter Doherty i Infeksionit dhe Imunitetit./KlinaPress./