Connect with us

ShowBiz

Shpallen nominimet e MTV Video Music Awards 2019, Bebe Rexha dhe Dua Lipa sërish të nominuara në të njëjtën kategori

Published

on

Korporata Energjetike e Kosovës Banners

MTV njoftoi të martën nominimet për eventin e ndarjes së çmimeve “MTV Video Music Awards 2019”.

Ariana Grande dhe Taylor Swift dominojnë me nga 10 nominime secila, në kategoritë e rëndësishme duke përfshirë “Videoja më e mirë e vitit, “Kënga më e mirë e vitit” dhe “Kënga më e mirë e zhanrit POP”.

“Ka qenë një vit i pabesueshëm në muzikë dhe ky grup i të nominuarve reflektojnë në mënyrë të përkryer peizazhin e pasur të muzikës pop”, tha në një deklaratë Bruce Gillmer, kreu i muzikës dhe talentit muzikor të Viacom dhe kreu i bashkë-markës MTV International.

KESCO

Gillmer dhe Jesse Ignjatovic, bashkë-themelues i Den i Thieves, janë producentë ekzekutivë për “Video Music Awards 2019”.

Ky edicion i MTV VMA do të prezantohet nga komediani, aktori dhe autori më i shitur, Sebastian Maniscalco, dhe do të mbahet në Qendrën “Newark”, në New Jersey. Shfaqja e çmimeve është paraparë të mbahet të hënën e datës 26 gusht, në orën 20:00 (sipas orë lokale në ShBA).

Si në çdo event të përmasave botërore, nuk mund të mungonte edhe nominimi i artisteve shqiptare që kanë arritur suksese në tregun ndërkombëtar.

Një “deja Vu” pak a shumë janë këto nominime si ato në “Grammy Awards” për artistet Dua Lipa dhe Bebe Rexha, të cilat edhe në MTV VMA 2019, kanë përfunduar të nominuara në të njëjtën kategori: “Kënga më e mirë ritmike”.

Bebe Rexha konkurron me dy këngë në këtë kategori: “Call You Mine” në bashkëpunim me The Chainsmokers si dhe “Say my name” në bashkëpunim me David Guettan dhe Jay Balvin.

Ndërkohë, Dua Lipa është e nominuar për këngën “Electricity” në bashkëpunim me Silk City, përkatësisht Mark Ronson edhe Diplo.

Ndërkohë, një shqiptare e re këtë vit është shfaqur për herë të parë në nominimet e MTV VMA – e ajo është Ava Max, e cila falë sukseseve të shumta të arritura këtë vit, ka arritur që të nominohet në kategorinë “Artistja e re më e mirë”.

Në vazhdim ju sjellim listën e plotë të nominimeve për MTV Video Music Awards 2019:

VIDEOJA MË E MIRË MUZIKORE E VITIT
21 Savage ft. J. Cole – “a lot” – Epic Records
Billie Eilish – “Bad Guy” – Darkroom/Interscope Records
Ariana Grande – “thank u, next” – Republic Records
Jonas Brothers – “Sucker” – Republic Records
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)” – Columbia Records
Taylor Swift – “You Need to Calm Down” – Republic Records

ARTISTI MË I MIRË I VITIT
Cardi B – Atlantic Records
Billie Eilish – Darkroom/Interscope Records
Ariana Grande – Republic Records
Halsey – Astralwerks/Capitol Records
Jonas Brothers – Republic Records
Shawn Mendes– Island Records

KËNGA MË E MIRË E VITIT
Drake – “In My Feelings” – Young Money/Cash Money/Republic Records
Ariana Grande – “thank u, next” – Republic Records
Jonas Brothers – “Sucker” – Republic Records
Lady Gaga & Bradley Cooper – “Shallow” – Interscope Records
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)” – Columbia Records
Taylor Swift – “You Need to Calm Down” – Republic Records

ARTISTI I RI MË I MIRË
Ava Max – Atlantic Records
Billie Eilish – Darkroom/Interscope Records
H.E.R. – MBK/RCA Records
Lil Nas X – Columbia Records
Lizzo – Atlantic Records
Rosalia – Columbia Records

BASHKËPUNIMI MË I MIRË
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)” – Columbia Records
Lady Gaga & Bradley Cooper – “Shallow” – Interscope Records
Shawn Mendes & Camila Cabello – “Señorita” – Island Records
Taylor Swift ft. Brendon Urie of Panic! At The Disco – “ME!” – Republic Records
Ed Sheeran & Justin Bieber – “I Don’t Care” – Atlantic Records
BTS ft. Halsey – “Boy With Luv” – Columbia Records

ARTISTI I RI MË I MIRË PËRGJATË GJITHË FITIT (PUSH)
Bazzi – Atlantic Records
CNCO – RCA Records
Billie Eilish – Darkroom/Interscope Records
H.E.R. – MBK/RCA Records
Lauv – LAUV/AWAL
Lizzo – Atlantic Records

KËNGA MË E MIRË POP
5 Seconds of Summer – “Easier” – Interscope Records
Cardi B & Bruno Mars – “Please Me” – Atlantic Records
Billie Eilish – “Bad Guy” – Darkroom/Interscope Records
Ariana Grande – “thank u, next” – Republic Records
Jonas Brothers – “Sucker” – Republic Records
Khalid – “Talk” – Right Hand Music Group/RCA Records
Taylor Swift – “You Need to Calm Down” – Republic Records

KËNGA MË E MIRË HIP-HOP
2 Chainz ft. Ariana Grande – “Rule the World” – 2 Chainz Ps/Def Jam
21 Savage ft. J. Cole – “a lot” – Epic Records
Cardi B – “Money” – Atlantic Records
DJ Khaled ft. Nipsey Hussle & John Legend – “Higher” – We The Best/Epic Records
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)” – Columbia Records
Travis Scott ft. Drake – “SICKO MODE” – Epic Records/Grand Hustle/Cactus Jack

KËNGA MË E MIRË R&B
Anderson .Paak ft. Smokey Robinson – “Make It Better” – Aftermath Ent/12 Tone Music
Childish Gambino – “Feels Like Summer” – RCA Records
H.E.R. ft. Bryson Tiller – “Could’ve Been” – MBK/RCA Records
Alicia Keys – “Raise A Man” – RCA Records
Ella Mai – “Trip” – 10 Summers/Interscope Records
Normani ft. 6lack – “Waves” – Keep Cool/RCA Records

KËNGA MË E MIRË K-POP
BTS ft. Halsey – “Boy With Luv” – Columbia Records
BLACKPINK – “Kill This Love” – YG Entertainment/Interscope Records
Monsta X ft. French Montana – “Who Do You Love” – Epic Records
TOMORROW X TOGETHER – “Cat & Dog” – Republic Records
NCT 127 – “Regular” – SM Entertainment
EXO – “Tempo” – SM Entertainment

KËNGA MË E MIRË LATINE
Anuel AA, Karol G – “Secreto” – Universal Music Latino
Bad Bunny ft. Drake – “MIA” – OVO Sound/Warner Bros. Records
Benny Blanco, Tainy, Selena Gomez, J Balvin – “I Can’t Get Enough” – NEON16/Friends Keep Secrets/Interscope Records
Daddy Yankee ft. Snow – “Con Calma” – Universal Music Latin Entertainment
Maluma – “Mala Mía” – Sony Music US Latin
Rosalia & J Balvin ft. El Guincho – “Con Altura” – Columbia Records

KËNGA MË E MIRË RITMIKE
The Chainsmokers ft. Bebe Rexha – “Call You Mine” – Disruptor/Columbia Records
Clean Bandit ft. Demi Lovato – “Solo” – Big Beat/Atlantic Records
DJ Snake ft. Selena Gomez, Ozuna & Cardi B – “Taki Taki” – DJ Snake Music Productions Ltd/Geffen
David Guetta, Bebe Rexha & J Balvin – “Say My Name” – Big Beat/Atlantic Records
Marshmello & Bastille – “Happier” – Capitol Records
Silk City & Dua Lipa – “Electricity” – Columbia Records

KËNGA MË E MIRË ROCK
The 1975 – “Love It If We Made It” – Dirty Hit/Interscope Records
Fall Out Boy – “Bishops Knife Trick” – Island Records
Imagine Dragons – “Natural” – KIDinaKORNER/Interscope Records
Lenny Kravitz – “Low” – BMG Rights Management (UK) Ltd.
Panic! At The Disco – “High Hopes” – Elektra Music Group
twenty one pilots – “My Blood” – Elektra Music Group

KLIPI MË I MIRË
Halsey – “Nightmare” – Astralwerks/Capitol Records
The Killers – “Land of the Free” – Island
Jamie N Commons, Skylar Grey ft. Gallant – “Runaway Train” – Interscope Records
John Legend – “Preach” – Columbia Records
Lil Dicky – “Earth” – Dirty Burd, Inc./Commission/BMG
Taylor Swift – “You Need to Calm Down” – Republic Records

REGJIA MË E MIRË
Billie Eilish – “Bad Guy” – Darkroom/Interscope Records – Directed by Dave Meyers
FKA twigs – “Cellophane” – Young Turks – Directed by Andrew Thomas Huang
Ariana Grande – “thank you, next” – Republic Records – Directed by Hannah Lux Davis
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)” – Columbia Records – Directed by Calmatic
LSD ft. Labrinth, Sia, Diplo – “No New Friends” – Columbia Records – Directed by Dano Cerny
Taylor Swift – “You Need to Calm Down” – Republic Records – Directed by Drew Kirsch & Taylor Swift

EFEKTET VIZUELE MË TË MIRA
Billie Eilish – “when the party’s over” – Darkroom/Interscope Records – Visual Effects by Ryan Ross, Andres Jaramillo
FKA twigs – “Cellophane” – Young Turks – Visual Effects by Matt Chandler, Fabio Zaveti for Analog
Ariana Grande – “God Is a Woman” – Republic Records – Visual Effects by Fabrice Lagayette, Kristina Prilukova & Rebecca Rice for Mathematic
DJ Khaled ft. SZA – “Just Us” – We The Best/Epic Records – Visual Effects by Sergii Mashevskyi
LSD ft. Labrinth, Sia, Diplo – “No New Friends” – Columbia Records – Visual Effects by Ethan Chancer
Taylor Swift ft. Brendon Urie of Panic! At The Disco – “ME!” – Republic Records – Visual Effects by Loris Paillier & Lucas Salton for BUF VFX

EDITIMI MË I MIRË
Anderson .Paak ft. Kendrick Lamar – “Tints” – Aftermath Ent/12 Tone Music – Editing by Elias Talbot
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)” – Columbia Record – Editing by Calmatic
Billie Eilish – “Bad Guy” – Darkroom/Interscope Records – Editing by Billie Eilish
Ariana Grande – “7 Rings” – Republic Records – Editing by Hannah Lux Davis & Taylor Walsh
Solange – “Almeda” – Columbia Records – Editing by Solange Knowles, Vinnie Hobbs, Jonathon Proctor
Taylor Swift – “You Need to Calm Down” – Republic Records – Editing by Jarrett Fijal

REGJISORI MË I MIRË
BTS ft. Halsey – “Boy With Luv” – Columbia Records – Art Direction by JinSil Park, BoNa Kim (MU:E)
Ariana Grande – “7 Rings” – Republic Records – Art Direction by John Richoux
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)” – Columbia Records – Art Direction by Itaru Dela Vegas
Shawn Mendes & Camila Cabello – “Señorita” – Island Records – Art Direction by Tatiana Van Sauter
Taylor Swift – “You Need to Calm Down” – Republic Records – Art Direction by Brittany Porter
Kanye West and Lil’ Pump ft. Adele Givens – “I Love It” – Warner Records & Def Jam Music Group – Art Direction by Tino Schaedler

KOREOGRAFIA MË E MIRË
FKA twigs – “Cellophane” – Young Turks – Choreography by Kelly Yvonne
Rosalia & J Balvin ft. El Guincho – “Con Altura” – Columbia Records – Choreography by Charm La’Donna
LSD ft. Labrinth, Sia, Diplo – “No New Friends” – Columbia Records – Choreography by Ryan Heffington
Shawn Mendes & Camila Cabello – “Señorita” – Island Records – Choreography by Calvit Hodge, Sara Biv
Solange – “Almeda” – Columbia Records – Choreography by Maya Taylor, Solange Knowles
BTS ft. Halsey – “Boy With Luv” – Columbia Records – Choreography by Rie Hata

KINEMATOGRAFIA MË E MIRË
Anderson .Paak ft. Kendrick Lamar – “Tints” – Aftermath Ent/12 Tone Music – Cinematography by Elias Talbot
Billie Eilish – “hostage” – Darkroom/Interscope Records – Cinematography by Pau Castejon
Ariana Grande – “thank you, next” – Republic Records – Cinematography by Christopher Probst
Shawn Mendes & Camila Cabello – “Señorita” – Island Records – Cinematography by Scott Cunningham
Solange – “Almeda” – Columbia Records – Cinematography by Chayse Irvin, Ryan Marie Helfant, Justin Hamilton
Taylor Swift ft. Brendon Urie of Panic! At The Disco – “ME!” – Republic Records – Cinematography by Starr Whitesides./KlinaPress/