Connect with us

Lajme

Shtatë të vekur nga koronavirusi në Kosovë dhe rajon

Published

on

Korporata Energjetike e Kosovës Banners

Për 24 orë, shtatë viktima nga kCoronavirusi në Kosovë dhe rajon.

Brenda një dite janë regjistruar shtatë viktima nga Koronavirusi, në Kosovë, Shqipëri, Mali i Zi dhe Maqedoni të Veriut.

Në Kosovë dje ka ndërruar jetë një 82-vjeçar nga Podujeva i cili kishte probleme edhe me sëmundje tjera kronike. I ndjeri ishte prekur nga Coronavirusi pasi kishin ardhur fëmijët e tij nga Italia.

KESCO

Ndërkaq në Shqipëri dje dhe sot kanë vdekur tre persona nga COVID-19. Njëri rast është njoftuar mbrëmë, derisa dy vdekjet tjera janë konfirmuar mëngjesin e së hënës.

Maqedonia e Veriut po ashtu ka raportuar dje viktimën e parë nga Coronavirusi, derisa sot Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar për vdekjen e dytë në këtë shtet.

Edhe në vendin me më pak të prekur nga Coronavirusi, Mal të Zi, është shënuar viktima e parë. Atje ka ndërruar jetë një 65-vjeçar i cili kishte probleme me mushkëri. I ndjeri kishte qenë në Serbi në gjysmën e parë të muajit mars dhe dyshohet se atje është prekur nga virusi.

Ndërkohë, në Serbi nuk është raportuar për ndonjë të vdekur nga COVID-19, gjatë 24 orëve të fundit.

Në total, numri i të vdekurve nga Coronavirusi në Kosovë, Shqipëri, Mal i Zi, Maqedoni e Veriut dhe Serbi është 11 persona.

Shqipëria ka më së shumti viktima deri më tash. Numri i tyre ka shkuar në 5. Pasur nga Serbia dhe Maqedonia që kanë nga 2 të vdekur nga Coronavirusi. Ndërsa në Kosovë dhe Mali i Zi janë shënuar viktimat e para./KlinaPress./