Connect with us

Lajme

Sot dita e fundit për deklarimin e koalicioneve

Published

on

Shell Banners

Partitë politike të cilët do të hyjnë në zgjedhje në koalicion me një parti tjetër sot e kanë ditën e fundit për ta deklaruar atë në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Partia Socialdemokrate ishin partitë e para që nënshkruan marrëveshje në mënyrë që të kenë një listë të përbashkët me kandidatë për deputetë.

Nisma Socialdemokrate dhe Aleanca Kosova e Re ishte koalicioni i dytë që iu prezantuar qytetarëve të vendit, ndërsa këtyre iu është bashkuar edhe Partia e Drejtësisë.

KESCO

Edhe Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje janë duke punuar intensivisht, siç thonë nga të dy kampet, për të arritur një marrëveshje koalicioni.

Mirëpo, fakti se kujt do t’i takojë mandatari për kryeministër duket se është aktualisht pika ndarëse mes dy partive./KlinaPress/