Connect with us

Lajmet/Botë

Spanja drejt karantinës, 120 të vdekur dhe 5.753 të infektuar

Published

on

Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit

Edhe Spanja do të vendoset në karantinë dhe do të ndalojë të gjitha lëvizjet, me përjashtim kur njerëzit shkojnë në dyqane për të blerë ushqim, ilaçe ose nëse shkojnë në punë apo spital.

Rastet me koronavirus në vend kanë shkuar në 5753, ku vetëm në Madrid janë regjistruar 3000 të tilla.

Në Spanjë në 24 orë rezultuan 1500 persona më shuam të infektuar, ndërsa deri tani kanë humbur jetën 120 persona.

KESCO

Ditën e djeshme qeveria spanjolle tha se në 15 ditët e ardhshme do të vendoset gjendja e emergjencë.

Ndërkohë autoritetet kanë mbyllur vendet turistike, lokalet, restorantet, klubet e natës në vende të caktuara, si edhe resortet e plazhet, nga frika e përhapjes së pandemisë./KlinaPress./