Connect with us

Sport

Takefusa Kubo apo ‘Messi japonez’ ka bërë tashmë një ndikim të madh në Real Madrid që nga ardhja e tij

Published

on

Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit

Talenti i madh japonez, Takefusa Kubo ka befasuar të gjithë te Real Madrid me talentin e tij dhe trajneri Zinedine Zidane pritet t’i japë hapësirë në ekipin e parë. 

Real Madridi ka bërë një numër të madh transferimesh të mëdha këtë verë si Eden Hazard, Luka Jovic, Eder Militao, Ferland Mendy dhe Rodrygo, të cilët janë transferuar për shifra të mëdha.

Megjithatë, trajnerët e Real Madridit janë habitur në mënyrë të veçantë nga një prej të ardhurve me profil më të ulët: 18-vjeçari Takefusa Kubo.

KESCO
Kubo u nënshkrua për ekipin e ‘Castilla’ të Real Madrid për një çmim prej dy milion eurosh nga FC Tokio.

I quajtur “Messi japonez”, sepse stili i tij i ngjan atij të legjendës së Barcelonës, Messi, Reali me sukses mposhti konkurrencën nga Manchester City, Bayern Munich dhe Paris Saint-Germain për të siguruar nënshkrimin e të riut.

Ai gjithashtu pati shansin të ri-bashkohet me Barcelonën, klubin që la në vitin 2015 pasi ata u dënuan nga FIFA, por hodhi poshtë gjigantët katalunas në favor të Los Blancos.

Kubo pritej të kalonte sezonin 2019/20 me ekipin e të rinjve Castilla; megjithatë, plani i Real Madridit për të riun duket se do të ndryshojë.

Gazeta spanjolle AS raporton se Kubo ka impresionuar dhe ka befasuar stafin e trajnerëve të Realit në atë masë sa që ai mund të shfaqet në ekipin e parë shumë më herët se sa pritej.

Lojtarët e Madridit janë gjithashtu të kënaqur me atë që kanë parë nga reprezentuesi i Japonisë deri më tani në Montreal. “Ai nuk është nga ky vend”, thuhet të jetë fjala që dëgjohet në  dhoma e veshjes.

Një video nga trajnimi i Realit po tregon se lidhja me efekt të mirë me Toni Kroos dhe Karim Benzema dëshmon se është rasti që Kubo të luaj me ekipin e parë.

Embedded video

C∆L£@Caleb_RM

Kroos – Kubo – Benzema. 😻

136 people are talking about this

Ai duket i kënaqur bashkë me lojtarët e klasit botëror, ndërsa çuditërisht, Barça është e frustruar me humbjen e talentit “një në gjeneratë”.

“Ai është gabimi më i madh i Barcelonës në vitet e fundit”, është një kuotë që gazeta AS e ka vendosur në faqen e tyre të parë, së bashku me titullin ‘Kubomania’.

Zidane mund të vendosë t’i japë Kubos një mundësi për të bërë përshtypje në ndeshjen e parë para-sezonale kundër Bayern Munichut më 21 korrik.

Los Blancos gjithashtu përballen me Arsenalin, Atletico Madridin dhe Tottenhamin para ndeshje së parë në La Liga ndaj Celta Vigos më 17 gusht.

Dhe Kubo, i cili tashmë ka luajtur katër herë për Japoninë, tani do të shpresojë të dëshmojë për Zidanen se vendosja e tij me të rinj të tjerë të klubit në Castilla do të ishte një humbje e talentit të tij. /KlinaPress.com/

Embedded video

Goal

@goal

This is why Real Madrid have signed Takefusa Kubo 🔥🔥🔥

The ‘Japanese Messi’, ladies and gentlemen 😎

2,606 people are talking about this