Connect with us

Lajme

Thaçi priti nё takim lamtumirës ambasadorin O’Connell, nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi për FSK-në

Published

on

Shell Banners

Presidenti i Republikës sё Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot nё takim lamtumirës Ambasadorin e Mbretërisë sё Bashkuar, Ruairi O’Connell, tё cilin e ka falënderuar për kontributin e dhёnё nё thellimin e marrëdhënieve ndërmjet dy shteteve tona.

Sipas njoftimit për media, Thaçi dhe ambasadori O’Connell në këtë takim kanё nënshkruar edhe një Memorandum Mirëkuptimi ndërmjet Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe, Irlandës së Veriut dhe Republikës së Kosovës, për të vazhduar mbështetjen për FSK-në.

KESCO

Presidenti Thaçi e falënderoi Ambasadorin O’Connell për punën e tij në Kosovë.

“Kemi ngritur bashkëpunimin tonë në nivel edhe më të lartë”, u shpreh ai.

Ndërsa duke folur për Memorandumin e Mirëkuptimit, Thaçi u shpreh se kjo i hapë rrugë vazhdimit të bashkëpunimit të FSK-së me Britaninë e që sipas tij do të sjellë ngritje të mëtutjeshme të aftësive dhe kapaciteteve të FSK-së.

“Mbretëria e Bashkuar nё vazhdimësi ka mbështetur Republikёn e Kosovës nё tё gjitha fushat. Ne do tё jemi gjithmonë mirënjohës për kёtё mbështetje”, ka thënë Thaçi.

Në njoftim thuhet se Thaçi e ka falënderuar ambasadorin O’Connell, duke i uruar suksese nё vazhdimin e karrierës sё tij./KlinaPress/