Connect with us

Sport

Tifozët e Cagliarit vazhdojnë me fyerje raciste – tani viktimë ishte Lukaku

Published

on

Korporata Energjetike e Kosovës Banners

Romelu Lukaku ishte caku kryesor i tifozëve të Cagliarit gjatë përballjes me Interin në kuadër të javës së dytë në Serie A.

Nerazzurët fituan 2-1 në fund me golin e shënuar nga sulmuesi belg prej pikës së bardhë, por më pas filluan problemet për të.

Tifozët e Cagliarit filluan të bënin kore raciste ndaj Lukakutu shkaku i rikthimit të epërsisë për Interin.

KESCO

Oluwashina Okeleji

@oluwashina

A new season, same ol’ Cagliari

They’ve previously abused Sulley Muntari, Blaise Matuidi and Moise Kean.

Today, they’ve come for Romelu Lukaku.😡😠

Embedded video

Oluwashina Okeleji

@oluwashina

Oct 2010: Eto’o responded to racist chants from Cagliari fans by scoring in Inter’s 1-0 win.

Apr 2017: Cagliari fans racially abused Muntari

Jan 2018: Matuidi abused in Cagliari.

Apr 2019: Cagliari fans racially abused Moise Kean.

Sep 2019: Lukaku racially abused in Cagliari.

View image on TwitterView image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter
Ashtu si një profesionist, belgu e ka mbajtur qetësinë e tij dhe nuk u konfrontua me tifozët e vendasve, mirëpo ata do të dënohen nga Federata e Futbollit të Italisë.

Pas një viti, probleme të njëjta kishte edhe për Blaise Mautidin dhe Sulley Muntarin, ndërsa në vitin 2010 edhe Samuel Eto’o ishte fyer në baza raciste. /KlinaPress/

Guaje🇸🇻@Guaje18__

Eto’o, Muntari, Matuidi, Moise Keane and now Lukaku. These players endured racial abuse in the same venue. This is unacceptable. Racism belongs nowhere.

Embedded video