Connect with us

Sport

Top 12 lojtarët më të trofeshëm në histori të futbollit

Published

on

COVID-19

Kush është lojtari më i suksesshëm në histori të futbolli? Kjo përgjigje mund të jepet vetëm nëse i numëron trofetë e fituar.

GivemeSport ka përpiluar një listë me 12 lojtarët më të trofeshëm në histori të futbollit, duke marrë parasysh vetem ata trofe që njihen ndërkombëtarisht.

Në këtë listë janë përfshirë lojtarët që kanë fituar mbi 30 trofe me klube dhe me kombëtare:

Arjen Robben | 30 trofe | PSV, Chelsea, Real Madrid dhe Bayern Munich

1x Eredivisie

KESCO

1x Johan Cruyff Shield

2x Premier League

1x FA Cup

2x League Cup

1x Community Shield

1x La Liga

1x Supercopa de Espana

8x Bundesliga

5x DFB-Pokal

5x DFL-Supercup

1x Champions League

1x Super Cup

Vitor Baia | 30 trofe | Porto dhe Barcelona

10x Primeira Liga

5x Taca de Portugal

7x Supertaca Candido de Oliveira

1x Champions League

1x UEFA Cup

1x Intercontinental Cup

1x La Liga

2x Copa del Rey

1x Supercopa de Espana

1x Cup Winners’ Cup

Sir Kenny Dalglish | 31 trofe | Celtic dhe Liverpool

4x Scottish Division One/Premier Division

4x Scottish Cup

1x Scottish League Cup

6x First Division

1x FA Cup

4x League Cup

5x Charity Shield

3x European Cup

1x Super Cup

Gerard Pique | 31 trofe | Manchester United dhe Barcelona

1x Premier League

1x Community Shield

4x Champions League

8x La Liga

6x Copa del Rey

6x Supercopa de Espana

2x UEFA Super Cup

3x FIFA Club World Cup

Andres Iniesta | 32 trofe | Barcelona

9x La Liga

6x Copa del Rey

7x Supercopa de Espana

4x Champions League

3x UEFA Super Cup

3x FIFA Club World Cup

Zlatan Ibrahimovic | 33 trofe | Ajax, Juventus, Inter, Barcelona, Milan, PSG dhe Manchester United

2x Eredivisie

1x KNVB Cup

1x Johan Cruyff Shield

3x Serie A

2x Supercoppa Italiana

1x La Liga

2x Supercopa de Espana

1x UEFA Super Cup

1x FIFA Club World Cup

1x Serie A

1x Supercoppa Italiana

4x Ligue 1

2x Coupe de France

3x Coupe de la Ligue

3x Trophee des Champions

1x League Cup

1x Community Shield

1x Europa League

Lionel Messi | 34 trofe | Barcelona

10x La Liga

6x Copa del Rey

8x Supercopa de Espana

4x Champions League

3x UEFA Super Cup

3x FIFA Club World Cup

Ryan Giggs | 34 trofe | Manchester United

13x Premier League

4x FA Cup

3x League Cup

9x Community Shield

2x Champions League

1x UEFA Super Cup

1x Intercontinental Cup

1x FIFA Club World Cup

Oleksandr Shovkovskiy | 36 trofe | Dynamo Kiev

14x Ukranian Premier League

10x Ukranian Cup

6x Ukranian Super Sup

4x CIS Cup

2x Valeriy Lobanovskyi Memorial Tournament

Hossam Hassan | 36 trofe | Al-Ahly, Al Ain dhe Zamalek

14x Egyptian League

5x Egyptian Cup

4x African Cup Winners’ Cup

1x African Cup of Champions Clubs

1x Arab Cup Winners’ Cup

2x Arab Super Cup

1x Afro-Asian Cup

1x UAE League

2x Egyptian Super Cup

1x CAF Champions League

1x CAF Super Cup

1x UAFA Club Cup

1x Saudi-Egyptian Super Cup

Dani Alves | 36 trofe | Bahia, Sevilla, Barcelona, Juventus, PSG

1x Copa do Nordeste

5x Copa del Rey

5x Supercopa de Espana

2x UEFA Cup

4x UEFA Super Cup

6x La Liga

3x Champions League

3x FIFA Club World Cup

1x Serie A

1x Coppa Italia

2x Ligue 1

1x Coupe de France

1x Coupe de la Ligue

2x Trophee des Champions

Maxwell | 37 trofe | Cruzeiro, Ajax, Inter, Barcelona dhe PSG

1x Copa do Brasil

2x Eredivisie

1x KNVB Cup

1x Johan Cruyff Shield

3x Serie A

2x Supercoppa Italiana

2x La Liga

1x Copa del Rey

2x Supercopa de Espana

1x Champions League

1x UEFA Super Cup

2x FIFA Club World Cup

4x Ligue 1

3x Coupe de France

4x Coupe de la Ligue

3x Trophee des Champions. /KlinaPress/