Connect with us

Sport

Top 20 transferimet e lojtarëve shqiptarë nëpër Evropë – nga Muriqi te Rrahmani e Ujkani

Published

on

Pex Host Big

Lojtarët shqiptarë në çdo vit, po bëhen më të rëndësishëm për futbollin evropian.

As ky afat kalimtar nuk i la lojtarët e Kosovës dhe të Shqipërisë, pa lëvizje.

Spikasin disa transferime të lojtarëve nga Kosova, si ai i Vedat Muriqit që  kaloi te Fenerbahce.

KESCO

Edhe portieri Samir Ujkani ka bërë një lëvizje të madhe, duke u kthyer në Itali, kësaj radhe te Torino.

Në Itali do të luajë edhe Amir Rrahmani që ka nënshkruar për Veronan, ndërsa Besar Halimi ka kaluar në Bundeliga 2 te Sandhausen.

Me klube të reja janë bërë edhe Albian Ajeti dhe Albian Ajet, që do të luajnë në Ligën Premier./KlinaPress/

Samir Ujkani (Rizespor-Torino)

Besar Halimi (Brondby-Sandhausen)

Kemal Ademi  (Xamax-Basel)

Vedat Muriqi  (Rizespor- Fenerbahce)

Arijanet Muric  (Man City – Nottingham Forest)

Festim Alidema (Llapi – Slaven Belupo)

Nedim Bajrami (Grasshopper – Empoli)

Albian Ajeti (Basel – West Ham United)

Meritan Shabani (Bayern Munich – Wolverhampton)

Etrit Berisha (Atalanta – Spal)

Donis Avdijaj (Trabzonspor)

Amir Rrahmani (Dinamo Zagreb – Verona)

Kastriot Dermaku (Cremonese – Parma)

Bekim Balaj  (Akhmat Grozny – Sturm Graz)

Leon Dajaku (Stuttgart – Bayern Munich)

Shani Tarashaj (Everton – Emmen)

Valon Behrami (Udinese – Sion)

Mergim Vojvoda (Mouscoron – Standard Liege)

Mergim Mavraj (Ingolsadt – Greuther Furth)

Liridon Latifi  (Akademija Puskas – Sheriff Tiraspol)