Connect with us

Lajme

U dënua me burg të përjetshëm, por nuk do të jetë ‘i vetmuar’: Njihuni me kriminelët që do të jenë ‘shokë burgu’ me El Chapo-n

Published

on

SIGMA Banners

Shefi i drogës meksikane Joaquin “El Chapo” Guzman mori një dënim të përjetshëm, plus 30 vjet, të mërkurën për rolin e tij në drejtimin e kartelit Sinaloa.

Kjo do të thotë që Guzman, i njohur për ikjen dy herë nga burgu në Meksikë, ka të ngjarë të kalojë pjesën tjetër të ditëve të jetës së tij në burgun Supermax të Kolorados.

Siç shkruan thedenverchannel.com, përcjell Telegrafi, institucioni i sigurisë maksimale, i njohur zyrtarisht si USP Florence ADMAX, gjendet rreth 100 kilometra në jug të Denverit në Fremont County dhe konsiderohet gjerësisht si burgu më i vështirë federal në vend.

KESCO
Po sipas këtij mediumi, Supermax mban 376 të burgosur meshkuj, përfshirë një numër të kriminelëve më famëkeq në botë, emrat e disa prej të cilëve ua sjellim më poshtë.

Terry Nichols

Terry Nichols

Nichols është duke shërbyer në burg për bashkëpunimin me Timothy McVeighin të bombardimeve të ndërtesës federale në Oklahoma City, të vitit 1995, që vrau 168 njerëz. McVeigh u dënua me vdekje dhe u ekzekutua në vitin 2001.

Zacarias Moussaoui

Zacarias Moussaoui

Moussaoui i lindur në Francë është duke shërbyer në burg për rolin e tij në planifikimin e sulmeve terroriste më 11 shtator të vitit 2001. Moussaoui në vitin 2005 u deklarua fajtor për gjashtë akuza të komplotit në sulmet.

Kaczyński, i njohur si “Unabomber”, kreu 16 bombardime me postë gjatë 17 viteve, nga 1978 deri në 1995. Tre vetë vdiqën në shpërthime dhe 23 të tjerë u plagosën. Kaczyński, tani 77 vjeç, u arrestua në vitin 1996 dhe më vonë u deklarua fajtor për vrasjet.

Dzhokhar Tsarnaev

Tsarnaev, i cili bombardoi vijën e finishit të Maratonës së Bostonit në vitin 2013, duke vrarë tre vetë dhe duke plagosur shumë të tjerë, u dënua me vdekje, përcjell Telegrafi. Ndëshkimet federale të vdekjes kryhen në një objekt në Terre Haute, Ind., Por data e ekzekutimit të Tsarnaev nuk është caktuar dhe ai po mbahet në Supermax.

Larry Hoover

Hoover, një udhëheqës i bandës së Çikagos, u dënua me burgim të përjetshëm pas bindjes së tij në 1997 për dhjetëra akuza për komplot për drogë. Hoover tashmë po vuante një dënim me vdekje, kur ai ishte akuzuar për drejtimin e aktivitetit të bandës dhe shitjen e drogës nga burgu, thanë prokurorët.

Richard Reid

Richard Reid

Richard Reid, i njohur si “bombardues këpucësh”, hipi në një fluturim në vitin 2002 me një eksploziv të fshehur në këpucën e tij. Ai u përpoq të shpërthente bombën, por u përmbys dhe u arrestua kur fluturimi u ul në Boston. Reid, u deklarua fajtor për bombardimin në tentativë.

Ramzi Yousef

Yousef u deklarua fajtor në bombardimet e Qendrës Botërore të Tregtisë të vitit 1993, gjë që rezultoi në vdekjen e gjashtë personave dhe qindra lëndimeve. /KlinaPress/